ÖVRIGT / Smycken / Ring 1284290
*
nr 128 4290
Ring
silver, med Granat 0,25 ct
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2002
kl 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
-
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
7162 Ring
23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
1009 Ring
Platina, med Brilliant 4,08 ct (Laboratoriediamant..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25
-
8274 Serveringsbricka
nysilver, 84x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:16
-
8269 Serveringsvagn
”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
*
Ring
nr 128 4290
Ring
silver, med Granat 0,25 ct
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2002 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40 -
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
7162 Ring
23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
1009 Ring
Platina, med Brilliant 4,08 ct (Laboratoriediamant..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25 -
8274 Serveringsbricka
nysilver, 84x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:16 -
8269 Serveringsvagn
”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21



